Historie značky Janome

Šijacie stroje Janome

Značka Janome je značkou japonských šijacích strojov, ktorá dlhodobo vyniká zavádzaním špičkových technológií pre šijacie stroje, spravila ako prvá na svete. Stručná história značky Janome, o ktorej sa môžete dočítať v našom článku, uvedenú vetu skutočne potvrdzuje.

Čo znamená slovo Janome?

V roku 1935 bola vytvorená oficiálna obchodná značka japonských šijacích strojov JANOME. Značka Janome bola pre prvé šijacie stroje použitá práve v čase, kedy bol pre šijacie stroje vyvinutý systém cievok, ktorý od tej doby začal nahrádzať dovtedajší pendlovací systém. Keďže cievky, ktoré spoločnosť vyrábala, pripomínali svojím vzhľadom hadie oko, vžil sa pre nové šijacie stroje názov Janome, ktorý v japonštine znamená práve "oko hada". Už teda vieme, čo znamená názov značky pre kvalitné šijacie stroje, a teraz sa poďme pozrieť na stručnú históriu značky Janome.

Šijacie stroje Janome - história

Počiatočnú históriu pre šijacie stroje Janome môžeme nájsť v roku 1921, kedy pán Yosaku Ose založil prvú domácu japonskú spoločnosť pre šijacie stroje, ktorú pomenoval PINE.

V roku 1935 prišiel prvý významný historický míľnik v živote spoločnosti. Ako sme už spomenuli vyššie, práve v tomto roku sa objavil cievkový systém ako nová technológia pre šijacie stroje, ktorá postupne nahrádzala starý systém. Od roku 1935 tak šijacie stroje vyrábané spoločnosťou PINE niesli označenie Janome. Slovo Janome sa stalo registrovanou značkou pre tieto šijacie stroje.

Další míľnik prichádza v roku 1954, kedy sa zmenil názov spoločnosti na Janome Sewing Machine Co., Ltd. Spoločnosť sa už dlhší čas radila medzi úspešné továrne, a tak po niekoľkých rokoch došlo k jej ďalšiemu rozvoju.

V roku 1969 bola založená spoločnosť Taiwan Janome Sewing Machine Co., Ltd., ktorá na Taiwane začala vyrábať šijacie stroje Janome.

Ďalšia expanzia prišla v roku 1988, kedy bola založená druhá zámorská spoločnosť vyrábajúca šijacie stroje Janome, tentoraz v Thajsku. Spoločnosť sa však nevyznačovala len expanzívnymi tendenciami, ale tiež dbala o vysokú kvalitu pre šijacie stroje, ktoré uvádzala na trh. V roku 1971 bol k 50. výročiu založenia spoločnosti uvedený na trh nový a prevratný šijací stroj. Šlo o plne automatizovaný Model 801, ktorý vynikal mnohými unikátnymi funkciami.

Vývoj sa posúval a v roku 1979 boli predstavené šijacie stroje Memory 7, ďalšie prevratné šijacie stroje z dielne na šijacie stroje Janome. Pýtate sa, čím stroje Memory 7 vynikali? V tom čase to boli prvé programovateľné šijacie stroje.

V roku 1990 bol predstavený další prelomový šijací stroj Memory Craft 8000. Šijacie stroje Memory Craft 8000 boli na celom svete vôbec prvými počítačovými strojmi určené pre domáce šitie, a boli navyše vybavené aj vyšívacími funkciami. Technológia, ktorou boli stroje Memory Craft 8000 vybavené, splnila sny mnohým uživateľom šijacích strojov a otvorila tak nový trh hobby šitia pre šijacie stroje.

Spoločnosť Janome pokračovala v inováciách a v roku 2000 učinila nový prelomový krok, a pripísala si ďalšie svetové prvenstvo v trhovom segmente pre šijacie stroje. V tomto roku totiž uviedla na trh šijacie stroje Memory Craft 10000 výnimočné možnosťou pripojenia k počítaču prostredníctvom USB portu. Pre šijacie stroje bolo spojenie s počítačom cez USB doslova priekopnícke.

Ako môžete vidieť, šijacie stroje značky sú nielen zárukou kvality, ale aj špičkových technológií. Zákazníci spoločnosti Janome patria k tým, ktorí budú mať doma najmodernejšie špičkové technológie vždy pred ostatnými.

Ukážka šitia na stroji Janome v Českej televízii.